Kaip lavinti Nr.1 ateities savybę

Straipsnyje pateikiami būdai kaip lavinti vaiko vaizduotę ir kūrybiškumą, ir kodėl tai svarbu vaiko ateičiai.

Loreta Girdzijauskienė

1/3/2022 4 min read

Anglų kalboje yra geras posakis Thinking out of the box, kuris reiškia „mąstymas kitaip, iš naujos perspektyvos”, arba pažodžiui verčiant: „mąstymas už dėžutės ribų“. Ar įmanomą jį išsiugdyti? Įmanoma, bet lengviausiai šis įgūdis vystosi vaikystėje.
Štai ant stalo guli kopūstas. Suaugusiam greičiausiai tai bus tik daržovė, o vaikui tai gali būti kamuolys paridenti, jo lapai žaidime gali tapti puikia skraidymo priemone ar laiveliu kubile, su kuriuo atras negyvenamą salą. Gali, jei lavinama vaiko vaizduotė ar bent jau neslopinama.

O vaiko vaizduotės lavinimas svarbus ne tik jo ateities kūrybiniams gebėjimams, bet ir būsimam kasdieniam gyvenimui (kai jis taps suaugusiu).

Kodėl?

Radau vieną įdomesnių straipsnių, kuriame ir išdėstyta kuo svarbi vaiko vaizduotė, ir kodėl ją reikia lavinti, bei kaip tai galima padaryti. 

Vaizduotė yra esminis vaikystės komponentas, padedantis vaikams išmokti daug svarbių gyvenimo įgūdžių. Vaikas gali pasiimti įprastą daiktą (pvz. dėžutę ar audinio skiautę) ir pamatyti juose dalį tvirtovės ar superherojaus apsiaustą, ir taip valandų valandas praleisti vaidindamas roles savo sukurtoje istorijoje. Visa tai labai svarbu vaiko vystymuisi, nes suteikia jam kūrybiškumo ir problemų sprendimo gebėjimų, kurių jam reikės, kai taps suaugusiu.

Kodėl svarbu lavinti vaiko vaizduotę? Nes vaizduotė padeda ugdyti vaiko socialinius, emocinius, kūrybinius, fizinius, kalbinius ir problemų sprendimo įgūdžius. Be jau minėtų priežasčių, šiuos įgūdžius būtina ugdyti ankstyvoje vaikystėje, nes jie apskritai gali padėti įvertinti bendrą vaiko raidą.

Kaip gi šie vaikų vaizduotės žaidimai prisideda prie vaiko vystymosi:

*Socialinis ir emocinis vystymasis: kai vaikai prisiima įvairių personažų vaidmenis – jie praktikuojasi „ant savęs” ką reiškia būti kažkuo kitu. Taip jie ugdosi empatiją ir gebėjimą suprasti kitus. Tokie vaidinimai taip pat padeda vaiko savivertei, suteikia pasitikėjimo būti kuo tik nori. Kai vaikai žaidžia šiuos vaizduotės žaidimus su kitais – taip pat lavinami bendradarbiavimo, derybų, atsakomybės pasidalijimo įgūdžiai. Be to, toks rolių prisiėmimas yra puikus būdas vaikams išbandyti savo ribas, išmokti valdyti impulsus ir eksperimentuoti su socialiniais ryšiais.

*Kūrybinis tobulėjimas: didžiausia vaizduotės žaidimų nauda yra tame, kad yra sustiprinami kūrybiniai vaiko gebėjimai. Vaizduotės žaidimai lavina įgūdžius, kurie vėliau gyvenime padės spręsti problemas kūrybiškai. Kūrybiškumo lavinimas gali padėti vaikui ateityje (tapus suaugusiu) sukurti naujus dalykus, padaryti atradimus.

*Fizinis tobulėjimas: įvairūs vaizduotės žaidimai taip pat yra ir puiki galimybė vaikams būti aktyviems ir mankštintis. Jaunesniems vaikams, kurie vis dar įsisavina motoriką, žaidimai yra ta priemonė, kurios metu lavinama tiek stambioji, tiek smulkioji motorika. Vaikai žaidimo metu laipioja ir šokinėja, įsivaizduodami esantys gyvūnais, superherojais ir kt.. Smulkioji motorika vystoma žaidžiant žaidimus, kur naudojami pinigai, monetos (pvz. žaidžiant parduotuvę), maistas (pvz. kavinė ar namai), drabužiai (rengiant lėles), mašinėlės ir ar kt. figūrėlė (žaidžiant miestą). Žaidimai taip pat padeda mažiems vaikams mokytis savarankiškai reguliuoti savo judesius ir elgesį.

*Kalbos lavinimas ir bendravimo įgūdžiai: įsitraukimas į žaidimą leidžia vaikams suvaidinti situacijas, kurias jie mato kiekvieną dieną arba įsivaizduoja iš pasakų. Jie gali suvaidinti tėvus, kitus matytus žmones ar filmukų personažus. Taip jie eksperimentuoja su kalba ir žodynu, mokosi tinkamai vartoti žodžius ir bendrauti su bendraamžiais. Taip pat jie praktikuoja klausymo įgūdžius ir mokosi suprasti, kas slypi už žodžių.

*Mąstymas ir problemų sprendimas: žaidimo metu galima pritaikyti įvairius kūrybinius problemų sprendimo gebėjimus. Pvz.: priemonių pasirinkimas tvirtovei pasistatyti arba sukurti ką nors naujo iš įprastų buitinių medžiagų. Tai taip pat žaidžiant gali tekti spręsti pasidalinimo problemas/ konfliktines situacijas (pvz.: du vaikai nori to paties vaidmens).

Taigi, visi šie pavyzdžiai parodo, kaip vaikas gali lavinti pažintinius gebėjimus ir įgūdžius, kuriuos vėliau naudos visą savo gyvenimą.

Keletas idėjų, kurios padės lavinti vaikų kūrybingumą ir problemų sprendimą:

*Kurkite scenarijus: padėkite vaikams sugalvoti roles, scenarijus, siūlydami situacijas, kurios juos gali sudominti. Pvz.: kosminė stotis ir astronautas, ligoninė ir gydytojas, mokykla ir mokytojas, parduotuvė ir pardavėjas, miestas ir superherojus ir visa kita, ką tik sugalvosite. Suvaidinkite scenarijų, su kuriuo jūsų vaikas neseniai susidūrė.

*Praleiskite daug laiko gamtoje. Stebėkite nuolat besikeičiančius orus ir metų laikus. Stebėkite debesis ir ieškokite įdomių formų. Leiskite vaikams žaisti smėlyje, purve ir vandenyje. Surinkite šakeles, lapus ir akmenis bei statykite tvirtoves, smėlio pilis ir t.t.

*Skaitykite knygas kiekvieną dieną. Taip paskatinsite savo vaiką įsivaizduoti pasakojimų personažus ir situacijas. Ugdysite vaiko raštingumą, ir tuo pačiu plėsite vaizduotę.

*Lankykite meno muziejus ir darykite menines veiklas namuose. Ugdysite sveiką meninį vaiko skonį.

*Naudokite įvairias technikas (piešimą, tapybą, skulptūras, papuošalus, koliažą, tekstilę ir kt.) Suteikite vaikams laisvę tyrinėti spalvas, faktūras, vaizdus ir pan.

*Pateikite įdomių ir hipotetinių klausimų savo vaikams, kad jie susimąstytų. Paklauskite „ką darytumėte, jei ...“ tipo klausimų, kad paskatintumėte diskusijas ar kūrybingo žaidimo idėją.

*Nepamirškite, kad nereikia planuoti ar organizuoti kiekvienos vaiko dienos valandos. Skirkite daug laiko neplanuotam žaidimui, kad jie galėtų pateikti savo idėjas. Apribokite ekrano laiką ir leiskite panuobodžiauti. Būtent tada vaikai panaudos savo kūrybinius įgūdžius, kad rastų ką veikti.

*Nuo savęs pridedu, kad PASAKŲ DĖŽUTĖ irgi yra vienas iš tų puikių būdų lavinti vaiko vaizduotę ir kūrybiškumą. Su ja žaidžiant, vaikas kurs ir personažus, ir situacijas, ir scenarijus. Taip pat teks sugalvoti ir problemą, ir jos sprendimo būdą! Šis žaidimas ugdo ne tik skaitantį vaiką, jis ugdo pasakas kūriantį vaiką! Be to, žaisdami ir kurdami kartu su vaiku, tėveliai stiprina tarpusavio ryšį, ir vyresniame amžiuje (nuo 6 m.)

Prie visko, kas čia paminėta, reikia turėti minty, kad šiandien ekranai (didžiąja dalimi) yra patys didžiausi vaizduotės naikinimo įrankiai. Todėl vaizduotės lavinimas yra itin svarbus šiuolaikinei vaikų kartai, kuri prie ekranų praleidžia itin daug laiko.

Kaip, beje, ir suaugę...

Kaip lavinti vaiko kūrybiškumą